من یک نجات یافته ام

من یک نجات یافته ام

امروزه با وجود پیشرفت‌هاى علم پزشکى و دستاوردهاى تکنولوژى، دیگر سرطان یک بیمارى لاعلاج نیست. اگر چه کسى منکر صعب‌العلاج بودن آن نمى‌شود، اما شکست‌ناپذیر بودن آن به افسانه‌ها پیوسته است. کتاب من یک نجات یافته ام بخشى از تجربیاتِ ١٠٨ زن و مرد است که توانسته‌اند با غلبه بر بیماریشان شاهدى باشند بر علاج‌پذیر‌ بودن سرطان.

شک دارم که هیچ بیمارى، هرچقدر هم که براى بدترین خبر آماده باشد، واقعا آماده‌ى فهمیدن این باشد که سرطان دارد. هیچ چیز نمى‌تواند آدم را براى لحظه‌ى رویارویى با بزرگترین ترسش آماده کند. (من یک نجات یافته ام – صفحه ۵۱)

در قسمتی از پشت جلد کتاب من یک نجات یافته ام آمده است:

این کتاب فقط ۱۰۸داستان نیست. این آینده مبارزه ما علیه سرطان است. مراحلی‌ست که نجات‌یافتگان از سرطان پشت سر گذاشته‌اند، مراحلی از اشک‌ها تا لبخندها. من یک نجات یافته ام درباره افرادی‌ست که از سرطان نجات یافته‌اند. مسیری که طی کرده و استقامت بی‌نهایتی که در این راه از خود نشان داده‌اند و حالا درست مثل سایر انسان‌ها زندگی می‌کنند. این کتاب تلاشی‌ست برای قدر دانی و احترام به هدف و استقامت آن‌ها و منبعی‌ست برای کسانی که در مسیری مشابه قدم برمی‌دارند.

کتاب من یک نجات یافته ام

تمام انسان‌ها در مواجهه با واقعیتى تلخ، پنج مرحله را از سر مى‌گذرانند:

انکار – این مرحله نوعى دفاع ذهنى است که شما را در مقابل هجمه‌ى واقعیت ایمن نگه مى‌دارد.
خشم – اندکى بعد، انکار شما به خشم تبدیل مى‌شود. این واکنش نوعى برون‌ریزى جهت کاهش استرس شماست.
جر و بحث – حالا وقت آن است که دنبال مقصر بگردید: چه شد که اینگونه شد؟
افسردگى – ماندن در این مرحله هیچ دردى را دوا نمى‌کند. بهتر است هرچه سریعتر از این مرحله عبور کنید.
پذیرش – حالا شما با ابعاد گوناگون این مشکل کنار آمده‌اید و آماده‌اید تا براى رفع آن راهى را برگزینید.

در مرحله سوم – جر و بحث – اغلب افراد با این سوال‌ها مواجهه می‌شوند:

چرا من؟ این رایج‌ترین سوالى است که به ذهن بیمارى که مبتلا به سرطان شده مى‌رسد. اینکه چرا على‌رغم زندگى منظمى که به دور از عادت‌هاى بد مثل سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، جویدن تنباکو یا مصرف نکردن غذاهاى غیرگیاهى داشتند، باز هم مبتلا به سرطان شده‌اند.
ساده‌ترین راه براى درک چنین موقعیتى، رانندگى بدون رعایت قوانین است. در این صورت احتمال تصادف کرده بسیار بالاست و زمانى که تمام قوانین را رعایت کرده و با احتیاط رانندگى مى‌کنید باز هم ممکن است تصادف کنید اما احتمال آن به حداقل مى‌رسد! (من یک نجات یافته ام – صفحه ۲۶۲)

رویه‌ى افراد در مواجهه با این بیمارى متفاوت است، اما با مطالعه‌ى شرح حال آنها در میابیم این صد نفر که از چنگ بیمارى رهایى یافته‌اند، همان‌هایى هستند که تصمیم گرفته‌اند سختى را به جان بخرند و با این مشکل کنار بیایند. کوتاه آمدن در برابر حریفِ پرمدعایى چون سرطان کار معقولى نیست. حالا که مى‌توان شمشیر کشید و به راحتى سر از تنش جدا کرد، چرا بنشینیم و شاهد پیروزى‌اش باشیم؟

ساختار کتاب شامل یک شرح حال خود نوشت از هر یک از بیماران است؛ روند زندگى پیش از تشخیص بیمارى، اولین مواجهه با علایم آن، مراجعه به پزشک و تشخیص بیمارى، روند روانشناختى مواجهه با سرطان، شروع اقدامات درمانى و بازگشت سلامتى. سپس در یک جدول کوچک اطلاعات درمانى او، نام، سن و تاریخ شروع و پایان درمان ارائه شده است. پس از آن دکتر ردى توضیحاتى مبسوط درباره‌ى هر بیمارى، علایم و نشانه‌هاى تشخیص به هنگام آن، درمان‌هاى رایج و عوارض درمان‌ها در اختیار خوانندگان مى‌گذارد.

این کتاب جداى از مخاطب خاصى که دارد، یعنى بیماران سرطانى و پرسنل درمانى، مى‌تواند اطلاعات وسیعى در زمینه‌ى علایم این بیمارى در اختیار مخاطب عام بگذارد؛ براى مثال:

علایم و نشانه هاى اولیه سرطان:

تغییر در عادت‌هاى مثانه و یا روده
دردى که بهبود نمى‌یابد.
خون‌ریزى و یا ترشح بدون دلیل مشخص و غیر طبیعى
به وجود آمدن توده و یا بافت سفت در پستان، بیضه‌ها و یا هرجاى دیگر
سوء هاضمه یا مشکل در بلع
تغییرات واضح در اندازه، رنگ، شکل و یا ضخامت زگیل، خال یا زخم‌هاى دهان
سرفه‌هاى آزاردهنده و گرفتگى صدا

این هفت مشخصه که از سوی انجمن ملى سرطان ارائه شده است، شما را برحذر مى‌دارد تا بلافاصله بعد از مواجهه با آنها به دکتر مراجعه کنید. البته این نشانگان همیشه علامت بروز سرطان نیست، اما بخاطر داشته باشید که بیمارى هرچه زودتر تشخیص داده شود، آسانتر درمان مى‌شود.

از سوى دیگر کتاب پر است از جملات تاکیدى و امیدبخش که توى ذوق نمى‌زند. شاید خیلى از کتاب‌هاى روانشناسى را بتوان یافت که اختصاصا براى احوالاتِ این بیماران نوشته شده است، اما این نوشته‌ها برآمده از دل است، چرا که همه این افراد خود روزى طعم تلخ بیمارى، عوارض درمان و سختى‌هاى این راه را چشیده‌اند و نه گله‌گى‌شان از روزگار طعنه‌آمیز است و نه امیدى که نویدش را مى‌دهند.

در انتها، جمله‌اى از دِیو پلرز را بخوانید:

مى‌توانید قربانى سرطان باشید یا نجات یافته‌اش. این به طرز فکر خودتان بستگى دارد.

مشخصات کتاب

عنوان اصلی: من یک نجات یافته ام
عنوان فرعی: ۱۰۸ داستان درباره غلبه بر سرطان
نویسنده: دکتر ویجى آناند ردى
ترجمه: هدیه جامعى
انتشارات: کتاب کوله پشتى
تعداد صفحات: ۴۹۵
قیمت چاپ اول: ۳۵۰۰۰ تومان

???? نویسنده مطلب: مهشید موسوی

مطلب قبلی
مطلب بعدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب اخیر

ثبت نام

آخرین دیدگاه‌ها

    دانلود های من

    دسته های محصولات